РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ЗАПОБІГАННЯ КОРОНАВІРУСУ
Коронавірус поширюється декількома шляхами: від тварини до людини, від людини до людини (респіраторно). Він провокує в інфікованих людей розвиток пневмонії. Як і у разі з будь-яким іншим вірусом, у зоні ризику перебувають люди похилого віку (особливо з хворобою Паркінсона, цирозом печінки або цукровим діабетом) і люди зі слабким імунітетом, а також молодь.
Симптоми коронавірусу з Китаю схожі з симптомами застуди: кашель, нежить, біль у горлі та головний біль, утруднення дихання, лихоманка. Ускладненням вірусу є пневмонія і відмова нирок. Інкубаційний період – від 2 до 14 днів.
Щоб уберегти себе від вірусу необхідно дотримуватись звичайних заходів:
- не торкатися руками обличчя – носу, роту, очей;
- ретельно мити руки з милом чи обробляти антисептичними засобами;
- під час кашлю та чихання прикривати рот та ніс серветкою чи згином ліктя;
- ретельно готувати їжу, особливо м'ясо та яйця, оскільки короно вірус (як і багато інших інфекцій) може розповсюджуватися через недостатньо термічно оброблену їжу;
- уникати контактів з особами, які хворі на грип чи застуду;
- уникати безпосереднього контакту з дикими та свійськими тваринами;
- при використанні масок та засобів захисту слідкувати за тим, що вони щільно прилягали до обличчя, закриваючи ніс та рот.
В випадку наявності симптомів гострого вірусного захворювання рекомендуємо:
- якнайшвидше звернутися до лікаря або викликати бригаду екстреної медичної допомоги;
- не займатися самолікуванням;
- обов’язково повідомити лікарям про відвідування Китайської Народної республіки, або однієї з країн, де реєструються випадки коронавірусу;
- надати медичному працівникові інформацію про контакт з людиною з підтвердженим або ймовірно інфікованим коронавірусом COVID – 19.
Пам’ятка про самоізоляцію
Самоізоляція – це, в першу чергу, утримання від контакту з іншими для того, щоб зменшити ризик інфікування. Самоізоляція виключає будь-які ситуації, коли ви тісно контактуєте з іншими людьми (наприклад, близький контакт віч-на-віч на відстані менше, ніж 2 метри, або тривалістю понад 15 хвилин).
Виключенням є лише звернення за медичною допомогою (тільки після консультації телефоном).
Якщо ви не впевнені, чи потребуєте ви самоізоляції, або не знаєте до кого звернутися, будь ласка, зателефонуйте на Урядову гарячу лінію: 1545
Для кого потрібна самоізоляція?
Самоізоляція потрібна, в першу чергу, якщо:
Скільки триває самоізоляція?
Якщо вам було рекомендовано або ви прийняли рішення про самоізоляцію, вона повинна тривати не менше, ніж 14 днів з дати настання випадку, який став причиною самоізоляції (подорож, контакт з хворим тощо).
Як підготуватись до самоізоляції?
Спробуйте спланувати час самоізоляції так, щоб у вас не виникало необхідності виходити з дому чи приймати відвідувачів та гостей. Поясність це друзям та родичам, а також обговоріть можливість дистанційної роботи із роботодавцем.
Збережіть контакти вашого лікаря, та попередньо повідомте його про причини рішення про самоізоляцію, а також оберіть контактну особу з кола ваших друзів або родичів, до кого ви будете звертатись в першу чергу за допомогою.
Що робити, якщо Ви проживаєте не одні.
Якщо ви проживаєте з сім’єю чи сусідами, потрібно ізолюватись в окремій кімнаті, яка добре провітрюється. Якщо є можливість користуватись окремою ванною кімнатою та/або туалетом, а також готувати їжу та харчуватись окремо – зробіть це.
Не забувайте про загальну гігієну, регулярне миття рук із милом, прибирання, в тому числі вологе прибирання поверхонь, гігієну кашлю, використовуйте одноразові серветки та хустинки. Під час необхідних контактів із людьми завжди одягайте медичну маску та викидайте її після використання або забруднення.
Якщо у вас є домашні улюбленці, ізолюйте себе від них також, або хоча б максимально мінімізуйте контакт із ними.
Як організувати доставку харчових продуктів?
Спробуйте мінімізувати походи в магазини. Якщо є можливість, попросіть друзів або родичів доставляти Вам продукти харчування та необхідні покупки до вхідних дверей або користуйтесь послугами доставки з дистанційною оплатою.
Що робити, якщо Вам необхідно покинути житло?
Якщо у Вас виникла гостра необхідність покинути місце самоізоляції – одягайте маску та мінімізуйте контакти із людьми. Користуйтесь антисептиком для рук та дотримуйтесь гігієни кашлю.
Що робити якщо в Вас з’явились симптоми?
Якщо під час самоізоляції у Вас з’явились симптоми (кашель, ускладнене дихання, підвищена температура, діарея) – негайно зверніться за медичною допомогою та повідомте про свою історію подорожей та можливі контакти з особами, хворими на гострі вірусні захворювання.
За матеріалами сайту: https://mviskarada.gov.ua/news/item/1784-yak-vberehtysya-vid-koronavirusu